ПРО БОТАНІЧНИЙ САД
Ботанічний сад Чернівецького національного університету є однією з найстаріших ботанічних установ України. Його засновано в другій половині 19 сторіччя, за часів коли Буковина як коронне герцогство входила до складу Австро-Угорської імперії.
Питання про створення ботанічного саду як бази для розвитку біологічних досліджень постало одразу ж після відкриття на Буковині у 1875 р. університету. В той період у садово-парковому будівництві все більшого значення набував романтичний стиль.
Честь створення проекту Ботанічного саду було надано цісарсько-королівському ботанічному садівнику Львівського університету Карлу Бауеру. Було вирішено надати Саду ландшафтного характеру, розбити його на кілька газонних партерів, по периферії висаджувати групи трав‘янистих рослин, а в центрі групувати за родовими комплексами дерева й кущі, окремо було заплановано ділянки для багаторічних і однорічних рослин. 9 червня 1876 р проект Саду був поданий до розгляду. Перевірив і затвердив його голова правління цісарсько-королівського університету Франца-Йозефа в Чернівцях професор, доктор Едуард Тангль, і на засіданні Академічного сенату запропонований проект було розглянуто й схвалено. 13 липня 1876 р. на засіданні ради громади Чернівців під головуванням бургомістра Амброза було прийняте рішення про безкоштовне виділення університету земельної ділянки під Ботанічний сад. У вересні 1877 р., в день відкриття Ботанічного саду тодішній голова земельного уряду Юліус фон Вацль висадив перше дерево - тополю сріблясту. Закладання дендрарію під керівництвом Карла Бауера тривало ще 11 років. Деревні екзоти завозили з європейських розсадників, зокрема з Мускау, а саджанці місцевих порід були безкоштовно передані дирекцією православного релігійного фонду Буковини. Ботанічний сад цісарсько-королівського університету в м. Чернівці, впродовж 60 років був єдиним ботанічним садом на Прикарпатті і став яскравим втіленням архітектурних тенденцій того періоду.
Першим директором Ботанічного саду став професор Едуард Тангль (1877-1905), згодом він очолив Інститут ботаніки, що розташувався на території Саду. Під його керівництвом були збудовані колекційні та допоміжні оранжереї, адміністративний корпус з квартирою для інспектора Саду, лекційною залою і робочою кімнатою для проведення занять, кімнатою для помічника, будиночок для сторожа та господарські будівлі. В 1878 р. на прохання професора Е.Тангля для Саду було придбано гербарій, в 1879 закуплено обладнання, з весни 1890р. розпочато обмін рослинами й насінням з зарубіжними ботанічними садами. Цей австрійський вчений зробив вагомий внесок в розвиток ботанічної науки на Буковині, виховавши цілу плеяду видатних місцевих дослідників. В австрійський період наукова робота базувалась на вивченні флори Карпат і створенні колекцій аборигенних видів рослин, які розміщувались на партерних газонах, карпатській гірці, альпінарії і в басейні. З 1906 р. посаду директора Саду та Інституту ботаніки посів ординарний професор німецької технічної вищої школи у Празі, фізіолог рослин Фрідріх Чапек. Колекції ботанічного саду Чернівецького університету в 1914 р. нараховували 1500 видів рослин, переважна більшість яких - місцеві види.
В 1918 р. Буковина перейшла до складу боярської Румунії і Сад підпорядковується інституту ботаніки. Очолив його буковинець Михаїл Гушуляк (1887-1960), випускник Чернівецького університету 1911 року, майбутній член-кореспондент Румунської Академії наук. Він своїми дослідженнями започаткував на Буковині природоохоронну тематику. В цей період активізувалась робота по вивченню та систематизації флори краю, створенню гербарію та колекцій аборигенних видів. Про якість колекцій тих часів свідчать рукописні інвентаризаційні списки, які збереглися до наших днів, а про напрямки досліджень – Каталоги насіння, що пропонував Сад на обмін, де наведені зразки, зібрані в природі з вказівкою локалітетів. Ботанічні дослідження проводили професори інституту Ф.Прокопіян-Прокопович (стела з його іменем донині прикрашає один із затишних куточків Саду), М. Гушуляк, Р. Прокопович, інспектор Саду К. Бауер. У саду також працювали С.Сірчинський, Фр. Устіанович, П.Прескуреа, К.Кьохлер, Е.Гніда, асистентами Саду в різні роки були А. Мільдорф, М. Драчинський, з 1926 року Е. Цопа. Основна увага приділялась класифікації флори, систематиці і філогенії окремих родів.
З приєднанням Буковини до України в 1940 р. Сад переходить у розпорядження Чернівецького державного університету. Основним напрямком його діяльності стає інтродукція і акліматизація рослин. Видаються перші друковані списки насіння. З 1944 р. його очолює професор Г.Х.Молотковський, з 1950 - доцент М.В.Орєхов, а пізніше - професор І.В.Артемчук, доценти З.К. Костевич, В.В.Данищук, , М. Г. Мурзенко, з 1972 р. по 1985 р. – д.б.н., проф. Б. К. Термена, з 1986 р. по 1996 р. – к.б.н., ст.н.с. В. О. Гаврилюк, з 1996 р. по 2003 р. – ст.н.с. Л. Г. Галицька, з 2003р. по 2011 – ст.н.с. М.І.Виклюк, з 2011р. по 2014 – м.н.с. І.І.Морозова, з 2014 р. - к.б.н., ст.н.с. Т.О. Деревенко. Під їх керівництвом відбудовано оранжереї та експозиції, налагоджені зв’язки більш ніж із 180 країнами, видані перші друковані списки насіння, споруджено експозиційну оранжерею, прокладено доріжки з твердим покриттям. Розгорнулися роботи з інтродукції та акліматизації рослин, вивчення природних ресурсів та окультурення видів природної флори Карпат і Прикарпаття: досліджувались природні кормові угіддя, проводились геоботанічні дослідження лучних та лісових фітоценозів, насіннєва продуктивність трав‘янистих рослин. Під керівництвом директора Саду (1971-1985), з 1985 р. по 2010 р. професора кафедри ботаніки Б.К.Термени започатковано вивчення біології розвитку і адаптаційних здатностей деревних інтродуцентів в залежності від географічного походження, розроблено метод математичного моделювання адаптаційних здатностей деревних рослин за допомогою якого побудовані математичні моделі для прогнозу успішності інтродукції деревних інтродуцентів; розпочато обстеження дендрофлора старовинних парків.
За площею (3,5га) це найменший Сад в Україні. В 1956 р. на адміністрацію Ботанічного саду покладено обов'язки управляючої адміністрації дендрарію колишньої Резиденції Митрополитів Буковини і Далмації (Дендропарк загальнодержавного значення «Чернівецький»), основу насаджень якого на площі 4,8га складають аборигенні види.
В 1969 р. Ботанічний сад набув статусу наукової установи. В 1983 р. його включено до природно-заповідного фонду України, а в 1992 р. надано статус заповідного об‘єкта загальнодержавного значення.
Ботанічний сад загальнодержавного значення сьогодні є одним з наукових підрозділів Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича. До 2003 року існувало два відділи: інтродукції і флори, після 2003 було створено чотири – дендрології, трав‘янистих рослин, тропічних і субтропічних рослин, паркознавства. В Саду також функціонують насіннєва лабораторія, наукова бібліотека і гербарій. Наукові дослідження та утримання колекцій здійснювали 12 наукових співробітників (в тому числі 3 кандидати біологічних наук) – після виведення зі штату посад наукових співробітників у 2011 році, кураторами колекцій є 4 провідні фахівці і 6 фахівців різних категорій.
На порівняно невеликих площах (загальна площа 8,2 га, з них захищений грунт - 1125 м2, парникове господарство - 360 м2) зосереджено живі колекції, що налічують понад 3,3 тис таксонів. Дендрарій, сформований відповідно до принципу родових комплексів, за кількістю (близько 1200 таксонів), віком і науковою цінністю представлених екзотів є одним з провідних серед університетських ботанічних садів України – з 2002 року згідно розпорядження Кабінету Міністрів України внесений до переліку об‘єктів, що становлять національне надбання. Особливу цінність мають екзоти, що збереглись з часів заснування Саду - їх майже 10%. Проте в колекціях дендрарію є велетні, вік яких наближається до 200 років, бо вони були посаджені в 40-х роках 19 століття під час закладання Народного саду (нині ЦПКІВ імені Тараса Шевченка), з яким межує Ботанічний сад.
Колекцію трав‘янистих багаторічників (близько 900 таксонів) складають квітково-декоративні, зокрема цибулинні, ґрунтопокривні та орнаментальні рослини: лілійні-130 видів і 180 сортів, півники-80 сортів, півонії, лілійники, жоржини, хости, хризантеми, астильби тощо.
Також в колекціях Саду зберігається близько 100 таксонів рідкісних і зникаючих трав‘янистих видів флори України. Широко представлене флористичне різноманіття земної кулі у ботаніко-географічних та систематичних експозиціях фондової оранжереї на площі 858м². Тут експонується понад 900 таксонів рослин, серед них – найархаїчніші з наземних видів – 27 видів папопотеподібних; 13 видів голонасінних, зокрема унікальні екземпляри саговника відігнутого і арарукарії кунінгамієвидної, що зберігаються в колекціях з 1902-1906 років, ровесницею саду є араукарія висока.
Колекційні фонди є базою для навчального процесу і наукових досліджень, результати яких узагальнені в 8 кандидатських та 1 докторській дисертаціях з фізіології рослин, а також в 19 кандидатських та 1 докторській дисертаціях з ботаніки.
Ботанічний сад має два основні напрямки наукової роботи: інтродукція і акліматизація рослин; вивчення та охорона раритетного фітогенофонду і раціональне використання рослинних ресурсів Буковини. Це спільні з кафедрою ботаніки, лісового і садово-паркового господарства дослідження, їх підсумки частково відображені в «Конспекті флори вищих судинних рослин Буковини», в атласі-довіднику «Судинні рослини Чернівецької області, які підлягають охороні», в довіднику «Лікарські рослини Буковини», побудовано 50 математичних моделей адаптаційних здатностей деревних інтродуцентів; 2,5 тисячам видів дана первинна оцінка успішності інтродукції в умовах Буковини. Вивчаються рідкісні види ex situ та in situ, на замовлення Міністерства охорони навколишнього природного середовища спільно з кафедрою ботаніки та охорони природи ЧНУ виконана наукова тема «Науково-експертне, правове та фінансово-економічне обґрунтування створення центрів штучного розведення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення видів рослин». Відповідно до вимог природоохоронного законодавства України, а також її міжнародних зобов‘язань в цій галузі на базі Ботанічного саду розпочато створення регіонального Центру з відтворення рідкісних і зникаючих рослин Карпат і Поділля, що дозволить урізноманітнити і поглибити наукові дослідження.
Останніми роками через брак фінансування куратори колекцій більше уваги приділяють еколого-просвітницькій діяльності Ботанічного саду.
Десятки тисяч краян і гостей Буковини щороку відвідують Ботанічний сад з екскурсіями. Тисячі рослин, вирощених у розсадниках Саду, впроваджуються в зелене будівництво не тільки Буковини, а й інших областей України.
Ботанічний сад Чернівецького національного університету є справжнім музеєм живих рослин з різних еколого-географічних зон світу. Його колекції мають велике науково-пізнавальне та природоохоронне значення.
монументальні дерева ботанічного саду
Контакти
А. SEMINA PLANTARUM IN HORTO BOTANICO SUB DIVO CULTARUM
PLANTAE LIGNOSAE
PINOPHYTA
Cupressaceae
1. Chamaecyparis lawsoniana (Andr.) Parl. `Glauca`
2. Ch.pisifera Sieb. et Zucc. 'Filifera'
3. Juniperus sabina L.
4. Platycladus orientalis (L.) Franco
5.P. orientalis Franco `Cupressima`
6. Thuja occidentalis L. `Columna`
Pinaceae
7. Abies cephalonica Loud.
8. A. nordmanniana (Stev.) Spach
9. Larix decidua Mill.
10. Picea pungens Engelm. 'Glauca'
11. Pinus armandii Franch.
12. P. strobus L.
Taxaceae
13. Taxus baccata L.
14. T. baccata L. `Aurea`
15. T. cuspidata Sieb. et Zucc.
Taxodiaceae
16. Cunninghamia lanceolata Lamb.
17. Cryptomeria japonica Don.
MAGNOLIOPHYTA
Aceraceae
18. Acer circinatum Pursh.
19. A. palmatum Thunb. `Atropurpureum`
20. А. platanoides L.
21. A. tataricum L.
Anacardiaceae
22. Rhus typhina L.
Araliaceae
23. Aralia elata (Miq.) Seem.
24. Eleutherococcus henryi Oliv.
25. E. sessiliflorus Seem.
Berberidaceae
26. Berberis aggregata C.K.Schneid.
27. B. amurensis Rupr.
28. B. brachypoda Maxim.
29. B. canadensis Mill.
30. B. chinensis Poir.
31. B. consimilis Schneid.
32. B. coreana Palib.
33. B. dasystachya Maxim.
34. B. densiflora Boiss. et Buhse
35. B. fischleri Schneid.
36. B. francisci-ferdinandii C. K. Schneid.
37. B. gilgiana Fedde
38. B. henriana Schneid.
39. B. hypokerina Airy-Shaw.
40. B. insignis Hook.et Thoms.
41. B. integerrima Bunge
42. B. japonica Schneid.
43. B. nummularia Bunge
44. B. x ottavensis Scheid.`Purpurea`
45. B. polyantha Hemsl.
46. B. rubrostilla Chittenden
47. B. sargentiana Schneid.
48. B. x serrata Koehne
49. B. sieboldi Mig.
50. B. sphaerocarpa Kar. et Kir.
51. B. thunbergii DC.
52. B. th. DC. `Aurea`
53. B. th. DC. `Brevipendunculata`
54. B. th. DC. `Purpurea`
55. B. th. DC. `Silver Beauty`
56. B. vulgaris L.
57. Mahonia aquifolium Nutt.
58. M. japonica DC.
59. M. nervosa Nutt.
60. M. pinnata Fedde
61. M. repens(Lindl.)G. Don.
Bignoniaceae
62. Catalpa x erubescens Carr.
63. C. speciosa Warder ex Engelm.
64. Campsis radicans Seem
Buxaceae
65. Buxus sempervirens L.
Caesalpiniaceae
66. Cercis canadensis L.
67. C. siliquastrum L.
68. Gleditsia aquatica Marsh.
69. G. caspia Desf.
70. G. japonica Mig.
71. G. sinensis Lam.
Calycanthaceae
72. Calycanthus fertilis Walt.
73. C. fertilis Walt. f. glauca C. K. Schneid.
74. C. floridus L.
Caprifoliaceae
75. Kolkwitzia amabilis Graebn.
76. Lonicerax amoena Zab.
77. L. x bella Zab.
78. L. canadensis Marsh.
79. L. edulis Turz. ex Freyn
80. L. gynochlamydea Hemsl.
81. L. pyreniaca L.
82. L. caprifolium L.
83. L. maackii Rupr.
84. L. nitida Wills.
85. L. peryclimenum L. 'Serotina'
86. L. pileata Oliv.
87. L. tatarica L.
88. L. x telmanniana Magyar
89. Sambucusracemosa L. 'Plumosa aurea'
90. Symphoricarpos albus Blake
91. S.albus (L.) Blake ‘Laevigatus’
92. S. orbiculatus Moench.
93. S. oreophilus A.Gray.
94. S. rotundifolius Gray.
95. S. mollis Nutt.
96. S. occidentalis Hook
97.Viburnum x rhytidophylloides Suring.
98. V. burejaeticum Rgl. et Herd.
99. V. cassinoides L.
100. V. fragrans Bge.
101. V. lantana L.
102. V. l. 'Versicolor'
103. V. lentago L.
104. V. macrocephalum Rehd.
105. V. mongolicum (Pall.) Rehd.
106. V. nudum L.
107. V. opulus L.
108. V. prunifolium L.
109. V. rhytidophyllum Hemsl.
110. V. rufidulum Raf.
111. V. sargentii Koehne
112. V. trilobum Marsh.
113. V. veitchii Wright.
114. V. wrightii Mig.
115. Weigela floribundaA.DC.
116. W. florida (Bge.)A.DC.
117. W. hortensis (Sieb. et Zucc.) C.A.Mey.
118. W. h. Jacq. `Bristol Rubi`
119. W. h. Jacq. `President`
120. W. japonica Thunb. `Sinica`
121. W. praecox (Lemoine) Bailey
Celastraceae
122. Celastrus flagellaris Rupr.
123. Euonymus alatus Sieb.
124. E. atropurpurea Jacq.
125. E. fortunei (Turcz.) Hand.-Mazz.
126. E. latifolius (L.) Mill.
127. E. maackii Rupr.
128. E. macropterus Rupr.
129. E. nana Bieb.
Celtidaceae
130. Celtis occidentalis L.
Cornaceae
131.Cornus alternifolia L.
132. C. bailey Coult. et Evans.
133. C. controversa Hemsl.
134. C. darvasica Sojak.
135. C. drummondii Coop.
136. C. officinalis Sieb. et Zucc.
137.Swida alba (L.) Opiz.
138. S. australis Pojark. ex Grossh.
139. S. sanguinea Opiz
140. S. stolonifera (Michx.) Rydb. 'Flaviramea'
Corylaceae
141. Carpinus betulus L.
142. Ostrya carpinifolia Scop.
Elaeagnaceae
143. Elaeagnus multiflora Thunb.
Ericaceae
144. Pieris japonica D.Don.
145. Rhododendron dauricum L.
146. Rh. fargesii Franch.
147. Rh. luteum Sweet.
148. Rh. molle (Blume)G.Don
149. Rh. ponticum L.
150. Rh. smirnovii Maxim.
Eucommiaceae
151. Eucommia ulmoides Oliv.
Euphorbiaceae
152. Securinega suffruticosa Rehd.
Fabaceae
153. Amorpha fruticosa L.
154. Chamaecytisus austriacus Link.
155. C. podolicus Blocki
156. Colutea arborescens L.
157. C. persica Boiss.
158. Genista tinctoria L.
159. Laburnum anagyroides Medik.
160. L. x watereri (Kirchn.) Dipp.
161. Lespedeza bicolor Turcz.
162. Spartium junceum L.
Hamamelidaceae
163. Corylopsis sinensis Hemsl.
164. C. spicata Siebold et Zucc.
165. C. veitchiana Bean.
166. Hamamelis japonica Siebold et Zucc.
167. H. mollis Oliv.
168. Liquidambar styraciflua L.
Hippocastanaceae
169. Aesculus octandra Marsh.
Hydrangeaceae
170. Deutzia gracilis Sieb. et Zucc.
171. D. scabra Thunb. `Plena`
172. D. vilmorinae Lemoine
173. Hydrangea bretschneideri Dipp.
174. Philadelphus brachybotrys Koehne
175. Ph. californicus Benth
176. Ph. coronarius L.
177. Ph. c. L. 'Aureus'
178. Ph. c. L. 'Plena'
179. Ph. delavayi L. Henry
180. Ph. x falconeri Sarg.
181. Ph. floribundus Schrad.
182. Ph. gordonianus Lindl.
183. Ph. grandiflorus Willd.
184. Ph. incanus Koehne
185. Ph. inodorus L.
186. Ph. x lemoine Lemoine 'Балет метеликів’
187. Ph. lewisii Pursh
188. Ph. pekinensis Rupr.
189. Ph. rafinesguianus Hort.
190. Ph. satsumanus Mig.
191. Ph. schrenkii Rupr. et Maxim.
192. Ph. sericanthus Koehne
193. Ph. subcanus Koehne
194. Ph. tenuifolius Rupr. et Maxim.
195. Ph. x virginalis Rehd.
196. Ph. zeyheri Schrad.
Hypericaceae
197. Hypericum androsaemum L.
198. H. hookerianum Wight et Arn.
Juglandaceae
199. Carya ovata C. Koch.
Lardizabalaceae
200. Decaisneafargesii Franch.
Lauraceae
201. Lindera angustifolia Cheng.
Loganiaceae
202. Buddleia davidii Franch.
203. B. japonica Hemsl.
204. B. lindleyana Fort.
205. B. nivea Duthie
Magnoliaceae
206. Liriodendrontulipiferum L.
207. Magnolia kobus DC. var. borealis Sarg.
208. M. obovata Thunb.
209. M. officinalis Rehd. et Wils.
210. M. x soulangiana Soul.-Bood. `Alexandrina`
211. M. x s. Soul.-Bood. `Lennei`
212. M. x s. Soul.-Bood. `Rustica`
Malvaceae
213. Hibiscus syriacus L.
Menispermaceae
214. Menispermum dauricum L.
Oleaceae
215. Jasminum fruticans L
216. L. vulgare L.
217. Syringa x josiflexaPreston `Royaaty`
218. S. x prestoniae Mc Kelvey
219. S. reflexa C.K. Schneid.
220. S. tomentella Bur. et Franch.
221. S. villosa Vahl
Paeoniaceae
222. Paeoniasuffruticosa Andr
Platanaceae
223. Platanus x acerifolia Willd.
Ranunculaceae
224. Clematis viticella L.
Rhamnaceae
225. Frangula alnus Mill.
Rosaceae
226. Amelanchier alnifolia Nutt.
227. A. florida Lindl.
228. A. spicata C. Koch
229. Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl.
230. Cotoneaster acutifolius Turcz.
231. C. dielsianus Pritsz.
232. C. distichus Lge.
233. C. divaricatus Rehd. et Wils.
234. C. lucidus Schlecht.
235. C. multiflorus Bunge
236. C. x polyanthemus E.Wolf
237. C. roseus Edgew.
238. Crataegus arnoldiana Sarg.
239. C. chlorosarca Maxim.
240. C. curvisepala Lindm.
241. C. flabellata (Bosc) C.Koch
242. C. nigra Waldst. et Kit.
243. C. punctata Jacq.
244. C. punctata Jacq. `Aurea`
245. Malus niedzwetzkyana Dieck.
246. Mespilus germanica L.
247. Osmaronia cerasiformis Greene
248. Padellus mahaleb Vass.
249. Photinia villosa (Thunb.) DC.
250. Physocarpus intermedia (Rydb.) Schneid.
251. Ph. monogynus Coult.
252. Ph. opulifolius Maxim.
253. Ph. opulifolius Maxim. `Diabolo`
254. Ph. o. Maxim. 'Luteus'
255. Pyracanthacoccinea Roem. 'Soulei d' Or'
256. Pyrus ussuriensis Maxim.
257. Rhodotypus kerrioides Sieb. et Zucc.
258. Rosa carolina L.
259. R. davurica Pall.
260. R. hugonis Hemsl.
261. R. laxa Retz.
262. R. majalis Herrm.
263. R. maximowicziana Regel
264. R. mollis Smith.
265. R. pimpinelifolia L.
266. R. rugosa Thunb.
267. R. r. Thunb. 'Alba'
268. R. serafinii Viv.
269. R. spinosissima L.
270. Sorbaria sorbifolia (L.) A.Br.
271. Sorbus amurensis Koehne
272. S. aucuparia L.
273. S. caucasica Zinserl.
274. S. decora C.Schneid.
275. S. discolor Maxim.
276. S. intermedia Pers.
277. S. koehneana Schneid.
278. S. x latifolia Pers.
279. S. torminalis (L.) Crantz
280. Spiraea albiflora (Mig.)Zab.
281. S. alba Du Roi
282. S. billiardii Dipp. `Triumphans`
283. S. bumalda Burv.
284. S. b. Burv. `Anthony Waterer`
285. S. x b. Burv. 'Crispa'
286. S. canescens D.Don
287. S. сhinensis Maxim.
288. S. x cinerea Zbl. ' Greifsheim '
289. S. crenata L.
290. S. densiflora Nutt.
291. S. flexuosa Fisch. ex Cambess.
292. S. fritschiana Schneid.
293. S. f. Schneid. 'Latifolia'
294. S. gemmata Zbl.
295. S. humilis Pojark.
296. S. japonica L. f.
297. S. japonica L. f. 'Alpina'
298. S. j. L. f. `Gold Flamme`
299. S. j. L. f. 'Fortuneana'
300. S. j. L. f. `Little Princess`
301. S. j. L. f. `Lutifolia`
302. S. j. L. f. 'Nana'
303. S. j. L. f. `Ovalifolia`
304. S. j. L. f. `Plena`
305. S. j. L. f. `Ruberrima`
306. S. j. L. f. `Schirabana`
307. S. j. L. f. `Yellou Princess`
308. S. latifolia Borkh.
309. S. x lemoinei Zab.
310. S. longigemmis Maxim.
311. S. x margaritae Zab.
312. S. media Fraz Schmidt
313. S. menziesii Hook.
314. S. microgyna Nakai
315. S. miyabei Koidz.
316. S. nipponica Maxim.
317. S. n. Maxim. `Rotundifolia`
318. S. x pikoviensis Bess.
319. S. salicifolia L.
320. S. sargentiana Rehd.
321. S. x schinabeckii Zab.
322. S. sericea Turcz.
323. S. trichocarpa Nakai
324. S. trilobata L.
325. S. ussuriensis Pojark.
Rutaceae
326. Phellodendron amurense Rupr.
327. Poncirus trifoliata Rafin.
328. Ptelea baldwinii Torr. et Gray
329. P. trifoliata L.
Sapindaceae
330. Koelreuteria paniculata Laxm.
Schisandraceae
331. Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.
Styracaceae
332. Halesia carolina L.
333. Pterostyrax hispida Sieb. et Zucc.
334. Styrax obassia Sieb. et Zucc.
Tiaceae
335. Tilia americana L.
Thymelaceae
336. Daphne mezereum L.
Vitaceae
337. Ampelopsis aconitifolia Bge.
338. A. brevipedunculata (Max.) Trautv.
339. A. heterophylla (Thunb.) Sieb. et Zucc.
340. A. japonica Makino
341. Parthenocissusinserta Fritsch.
342. P.quinquefolia (L.)Planch.
343. P. q. (L.) Planch.`Murrorum`
344. P. tricuspidata Planch.
345. Vitis coignetiae Pulliat ex Planch.
346. V. vinifera L.
Verbenaceae
347. Callicarpaamericana L.
348. Clerodendron trichotomum Thunb.
PLANTAE HERBOSAE
Alliaceae
349. Allium altaicum L.
350. A. altissimum Regel
351. A. giganteum Regel
352. A. moly L.
353. A. narcissiflorum Vill.
354. A. odorum L.
355. A. polyphyllum Ker. et Kir.
356. A. schoenoprasum L.
357. A. senescens L.
358. A. strictum Schreb.
359. A. ursinum L.
Amaryllidaceae
360. Galanthus nivalis L.
361. G.plicatus M.Bieb.
362. Leucojum vernum L.
363. Narcissus angustifolius Curtis
Apiaceae
364. Astrantia major L.
365. Myrrhis odorata (L.) Scop.
Asclepiadaceae
366. Asclepias syriaca L.
Aspleniaceae
367. Phyllitis scolopendrium (L.) Newm.
Asteraceae
368. Achillea filipendulina Lam.
369. Ageratum mexicanum Mill.
370. Aster alpinus L.
371. A. amellus L.
372. A. dumosus L.
373. A. farreri W.W.
374. Callistephus chinensis L. `Anina`
375. Centaurea macrocephala Muss.-Puschk.
376. Coreopsis grandiflora Hoog.
377. C. lanceolata L.
378. Doronicum hungaricum Reich.fil.
379. Gaillardia aristata Purcsch.
380. Gazania rigens (L.) Gaertn.
381. Helenium autumnale L.
382. Echinacea purpurea (L.) Moench
383. E. p. (L.) Moench `White Lustre`
384. Echinops sphaerocephalus L.
385. Erigeron speciosus (Lindl.) DC.
386. Hieracium aurantiacum L.
387. Inula helenium L.
388. Leontopodium alpinum Cass.
389. Leucanthemum maximum (Ramond) DC.
390. Liatris scariosa (L.) Willd.
391. L. spicata (L.) Kuntze
392. Pyrethrum macrophyllum Willd.
393. Rudbeckia fulgida Ait
394. R. speciosa Wenderoth
395. Solidago canadensis L.`Dzintra`
396. S. c. L.`Laurin`
397. Tagetes erecta L.
398. T. patula L.`Carmen`
399. T. p. L.`Dianty Mariette`
400. T. p. L.`Valensia`
401. T. tenuifolia Cav.
402. Telekia speciosa Baumg.
403. Zinnia elegans Jacg.
404. Z. e. Jacg.`Красная шапочка`
Berberidaceae
405. Podophyllum emodi Wall.
Boraginaceae
406. Symphytum cordatum Waldst.et Kit.
Brassicaceae
407. Alissum murale Waldst.et Kit.
408. Aubrieta deltoidea (L.) DC.
409. Cheiranthus cheiri L.
410. Iberis sempervirens L.
411. Lunaria rediviva L.
Campanulaceae
412. Campanula carpatica Jacq.
413. C. medium L.
414. C. punctata Lam.
415. Platycodon grandiflorum DC.
416. P.g. DC.`Pedamutter Schale`
Caryophyllaceae
417. Cerastium biebersteinii DC.
418. Dianthus barbatus L.
419. D. deltoides L.
420. D. gratianopolitanus Vill.
421. D. plumarius L.
422. Lychnis chalcedonica L.
423. Saponaria officinalis L.
Cistaceae
424. Helianthemum appeninum (L.) Mill.
Commelinaceae
425. Tradescantia virginiana L.
Convolvulaceae
426. Ipomea purpurea L.
Crassulaceae
427. Sedum spectabilis Boreau
428. S.s. Boreau `Brillianth`
Gentianaceae
429. Gentiana asclepiadea L.
Fabaceae
430. Galega officinalis L.
431. Genista tinctoria L.
432. Genistella sagittalis (L.)Gams
Hypericaceae
433. Hypericum olimpicum L.
Iridaceae
434. Crocus banaticus Gay
435. C. heuffelianus Herb.
436. Iris sibirica L.
437. I. sibirica L.`Perlys Blue`
438. I. pseudocyperus Schur
439. I. pseudacorus L.
Lamiaceae
440. Hyssopus officinalis L.
441. Lavandula angustifolia Mill.
442. Lophanthus anisatus Benth.
443. Monarda didyma L.
444. Nepeta cataria L.
445. Ocimum basilicum L.
446. Origanum vulgare L.
447. Phlomis tuberosa L.
448. Physostegia virginiana (L.) Benth.
449. Salvia officinalis L.
450. S. sclarea L.
451. S. splendens Ker. Garvl.
Liliaceae
452. Colchicum autumnale L.
453. Erythronium dens-canis L.
454. Galtonia candicans Decne
455. Fritillaria meleagris L.
456. Hemerocallis lilio-asphodelus L.
457. Hosta alba-marginata Hyl.
458. H. sieboldiana Engl.
459. H. ventricosa Stearn.
460. Leopoldia comosa Parl.
461. Lilium davidii Ducharbre
462. L. henryi Baker
463. L. martagon L.
464. L. regale Wils.
465. Tulipa tarda Stapf.
Malvaceae
466. Althaea officinalis L.
Onagraceae
467. Chamerion angustifolium Holub.
Onocleaceae
468. Matteuccia strutiopteris (L.) Tod
Papaveraceae
469. Papaver orientale L.
Plumbaginaceae
470. Armeria elongata (Hoffmg.) C. Koch.
471. A. maritima (Mill.) Willd.
Polemoniaceae
472. Phlox paniculata L.
473. Polemonium caeruleum L.
Polygonaceae
474. Polygonum bistorta L.
475. Rheum rhaponticum L.
Primulaceae
476. Primula farinosa L.
477. P. veris L.
478. P. vulgaris Huds.
Ranunculaceae
479. Aconitum moldavicum Hacq.ex Rchb.
480. Adonis vernalis L.
481. Aquilegiax hybrida hort.
482. A. transsilvanica Schur
483. A. vulgaris L.
484. A. vulgaris L. f. plena
485. Delphinium cultorum Vass.
486. Helleborus purpurascens W.K.
487. H. viridis L.
488. Pulsatilla grandis Wender
489. P. montana (Hoppe.) Reichenb.
490. P. pratensis (L.) Mill.
Rosaceae
491. Geum coccineum Sibth. et Smith.
492. G. heldrichii hort.
493. Potentilla alba L.
494. P. sulphurea Lam.
Rutaceae
495. Ruta hortensis Mill.
Sаxifragaceae
496. Astilbe x arendsii Arends
497. A. davidii (Franch.) Henry
Scrophulariaceae
498. Digitalis ferruginea L.
499. D. purpurea L.
500. Veronica spicata L.
Solanaceae
501. Scopolia carniolica L.
Valerianaceae
502. Valeriana exaltata Mikan. fil.
Violaceae
503. Viola alba Besser
B. SEMINA PLANTARUM IN CALIDARIIS CULTARUM
Agavaceae
504. Dracaena hookeriana C. Koch.
Amaryllidaceae
505. Clivia miniata Regel
506. C. nobilis Lindl
507. Haemanthus Katarinaе
Arecaceae
508. Chamaerops humilis L.
Asparagaceae
509. Asparagus plumosus Bak.
510. A. sprengeri Rgl. (A. densiflorus Yessop var sprengeri)
Aspleniaceae
511. Asplenium nidus L.
Bromeliaceae
512. Hechtia tillandsioides (Andre) L.B.Sm
Cactaceae
513. Mamillaria simplex
Cyperaceae
514. Cyperus alternifolius L.
Liliaceae
515. Chlorophytum macrophyllum Asthers
Phytolaecacea
516. Rivina humilis L.
Pteridaceae
517. Pteris cretica L.
Solanaceae
518. Solanum capsicastrum L.
=================================================
If your Index Seminum is only available in electronic form (Web/Internet) and no more published on paper, could you please send us your Website/Internet address by e-mail* or by ordinary post. Thus we may able to order seed from your catalogue.
We believe that mutual exchange of seed is important and desirable. Thank you in advance.
.
NOTITIA UNIVERSA DE HORTO BOTANICO
Date of foundation: september 1877
Area – 15,5ha
Specium numerus – 3500
Longitudo orientalis - 25°09?
Latitudo septentionalis - 48°03?
Altitudo supra libram maris – 242 m
Temperatura aeris media annua 7,8°C
Temperatura aeris media minima -3,7°C
Temperatura aeris absoluta minima -32,0°C
Temperatura aeris media maxima 12,7°C
Temperatura aeris absoluta maxima 38,0°C
Praecipitatio e caelo media annua 712mm
Internet Orders:
*e-mail: [email protected]
Web Site: http://ibhb.chnu.edu.ua/dpt/botsad/pro-botsad
Ботанічний сад Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича,
вул. Федьковича,11, 58001,
м. Чернівці, Україна
Botanical Garden of the Jurij Fedkovich
NationalUniversity, Fedkovich str., 11
58001, Chernivtsі, Ukraine
Hortus Botanicus Universitatis Nationale Tschernoviciensis nominis Jurij Fedkovitsch,
via Fedkovitsch,11
58001, Tschernivtsі, Ukraina
Your adress:_______________________
_________________________________
__________________________________
До уваги гостей Ботанічного саду!
На період воєнного стану відвідати Сад можна у складі екскурсійних груп з нашим екскурсоводом.
Екскурсійний сезон 2024 року розпочнеться з 16 квітня.
Екскурсійні дні – вівторок, середа, четвер. Організовані екскурсії за попереднім записом проводимо об 11:00;12:00; 14:00 і 15:00 годині.
Мінімальна екскурсійна група - 8 осіб, максимальна - 25 осіб разом з дітьми, деталі оплати під час запису.
Оплата по QR- коду через Приват24, або електронним платежем на субрахунок Ботанічного саду у ЧНУ.
Вартість екскурсії для дорослих – 50грн; для школярів і студентів – 30грн з особи.
В оранжереї екскурсії не проводяться.
На території Саду БОМБОСХОВИЩА НЕМА, під час повітряної тривоги екскурсія припиняється і екскурсанти виходять з Саду.
Під час сильного вітру та дощу з міркувань безпеки Ботанічний сад для відвідувачів зачинено.
Телефон для запису на екскурсії: 095 568 90 25. Телефонувати в робочий час.
Вхід на територію Саду з собаками заборонений.
Договірні ціни
на платні послуги Ботанічного саду- ННБ на 2024 р.
Послуга |
Вартість |
Тематичні екскурсії |
|
для школярів та студентів |
30.00 грн. з особи |
для організованих груп (від 8 осіб) |
50.00 грн. з особи |
етно-ботанічна екскурсія |
300 грн. |
Оглядові екскурсії (до 1 години) |
|
для організованих груп до 5 осіб |
400.00 грн |
для організованих груп від 6 до 10 осіб |
550.00 грн |
для організованих груп від 11 до 20 осіб |
750.00 грн |
для організованих груп більше 20 осіб |
1000.00 грн |
в оранжереї за попередньою домовленістю (до 5 осіб) |
450.00грн |
організована екскурсія з фото/ відео зйомкою до 3 годин |
600 грн (за 1 год) |